Golf ve RTLS

Ülkemizde her geçen yıl daha fazla talep bulan Golf sporu ile ilgili, gerek yerli ve gerekse yabancılara yönelik inşa edilen Golf tesislerinde, işletmeyle ilgili muhtelif sorunlar yaşanmaktadır.

Son beş yıl içerisinde yaşanan teknolojik gelişmeler, bu sorunların büyük bir kısmına çeşitli çözümler getirmiştir.
Bu gelişmelerden belki de en önemlisi RFID teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde gerçek zamanlı olarak insan, hayvan ve gereçleri takip edebiliyor, sayabiliyor, yerlerini saptayabiliyor ve arzu edilen hallerde kullanıcılara bazı kolaylıklar veya kısıtlamalar getirebiliyoruz.
 
Örnek verirsek :
 
Bir Golf sahası dahilinde gerek çalışan personelin ve gerekse misafirlerin tüm hareketlerini gerçek zamanlı olarak izleyebiliyoruz. O anda hangi grubun hangi delikte oynamakta olduklarını, sırayla hangi delikleri geçtiklerini, o grupta oyuncu veya misafir kaç kişi olduğunu, yanlarında ne tür teçhizat taşıdıklarını kolaylıkla tespit edebiliyoruz.
Bunların dışında kullanılan Golf arabalarını ve çantalarını da sorunsuz olarak izleyebiliyoruz.
Golf  Kulübüne geldikleri anda, misafirlere verilecek anahtarlık şeklindeki bir tag'le (RFID uygulamalarında kullanılan minyatür cihaz), hem tesis içerisindeki tüm harcamalar yapılabilmekte, hem çeşitli donanımlar kiralanabilmekte ve hem de soyunma odasındaki dolaplar açılıp, kilitlenebilmektedir.
Bu arada gelen misafirlerce kullanılan özel eşyaların haricindeki her türlü donanımın, yönetimin bilgisi dışında, tesis dışına çıkartılması, engellenebilmektedir.
 

Eklenme Tarihi : 21.7.2011 01:48:28